• Prof Dr NECDET ŞÜKRÜ ALTUN
    • Omurga Cerrahisi / Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ŞAVŞAT EVLERİ
 
GEZİ YAZISI

ŞAVŞAT EVLERİ

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyası içinde 

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE SCHROTH YÖNTEMİ
Omurga eğriliği, tıp dilinde skolyoz olarak adlandırılır. Bu eğrilik, omurların orta hattan sapıp yana ve kendi ekseni etrafında dönmesi olarak tanımlanır. Sırtın bir tarafında kambur, omuz yüksekliklerinde ve bel oyuklarında farklılık gibi çeşitli belirtiler verir. Skolyoz olarak adlandırılabilmesi için eğrinin en az 10 derece olması gerekmektedir. Tıp dünyası, cerrahi standartlarda olmayan her yaştan skolyozlu bireyin en uygun konservatif tedavisinin Schroth yöntemiyle olacağı kanaatinde birleşmiştir.
Schroth yöntemi, omurga eğriliğini “Üç Boyutlu” yaklaşımla ele alan bir Alman tedavi prensibidir. Almanya’da 1921 yılında Katharina Schroth tarafından bulunup, uygulanmaya başlanmıştır. Bireyin omurgasının pozisyonlanıp, çeşitli germe ve aktif kas hareketlerinin nefesle birleştirilmesinden oluşur. Günlük yaşamdaki alışılmış kötü postür de detaylıca ele alınır. Schroth yöntemi, korse tedavisi gören veya skolyoz cerrahisi geçirmiş kişilere de uygulanabilir. Ağrısız, zor olmayan ve günlük yaşamda da kolayca uygulanabilecek egzersizlerden oluşur. 5 ila 80 yaş aralığı için uygundur.
Üç Boyutlu Schroth Yöntemi ile skolyozun ilerlemediği ve eğri derecelerinin azaldığı bilinmektedir. Fakat tedavi başarısının, kişinin yaptığı egzersiz yoğunluğu ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple röntgen kontrolünü bekleyerek geçirilen zaman dilimleri, özellikle gelişmekte olan çocuk hastalar için iyi değerlendirilmeli ve Schroth egzersizleriyle avantaja dönüştürülmelidir.

Asklepios Katharina Schroth Klinik’ten sertifikalı Fizyoterapistimiz Merve Bütün, Ankara’da bu yöntemin uygulayıcısıdır. Muayenehane iletişim adresimizden ulaşabilirsiniz.
  
6694 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret517455
Hava Durumu
Saat
KONFERANSLARIMDAN

HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ VE SORUMLULUKLAR

(DOSYALARDA) 

GEZİ YAZISI

ÜÇ KIZ KARDEŞTEN ÖZÜR DİLEMEK

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyasında