GÜNCEL BİR SORUN: YAZAN BOYUN HASTALIĞI
Cep telefonlarına dikkat. Boyun ağrılarınızın nedeni olabilir.
COVID-19 İLE İLGİLİ BİLGİLER
SKOLYOZ NEDİR?
SİTE MENÜSÜNE BAKINIZ
OMURGA SORUNLARI
OMURGA SORUNLARI İÇİN SİTE MENÜSÜNE BAKINIZ
10. ULUSLARARASI OMURGA CERRAHİSİ KONGRESİ'NİN ARDINDAN
KONGREDEN GÖRÜNTÜLER
BEL KAYMASI NEDİR?
BEL KAYMASI (SPONDİLOLİSTEZİS)
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ŞAVŞAT EVLERİ
 
GEZİ YAZISI

ŞAVŞAT EVLERİ

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyası içinde 

Anasayfa

Omurganın ön-arka planda yana olan eğriliğidir. Buna, omurganın dikey ekseni etrafındaki dönme hareketi de (rotasyon) eşlik eder. Bu şekilde ortaya çıkan omurganın şekil bozukluğuna skolyoz adı verilir.
02.01.2020
Hastanın ve ailenin öyküsü çok önemlidir. Deformite, aile tarafından, bir sağlık muayenesinde, okul taramasında, arkadaşları tarafından sportif faaliyetlerde, veya denizde veya yüzma havuzunda soyunukken fark edilebilir. Doğumla ilgili bilgiler, eğriliğin başlangıç yaşı, gelişimi, genel sağlık durumu, geçirdiği diğer hastalıklar yapılan tedaviler öğrenilmelidir. Omurga ve göğüs kafesinde yapılan bazı girişimler sonucunda skolyoz gelişeceği unutulmamalıdır. Hastanın gelişim durumu, iskelet sisteminin olgunluğu açısından seksüel gelişim ile ilgili bilgiler öğrenilmelidir. Daha önce aile öyküsünde, ailenin hayatta olan ve olmayan, benzer sorunu olan bireyleri araştırılmalıdır. Hastalığın sorgulanmasında, ağrı, nörolojik durum, kalp ve akciğer sorunları, işlevsel yakınmalar sorulmalıdır.
02.01.2020
Skolyozun tedavisi cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler ile olabilir. Hangi tedavi yönteminin seçileceği, yaşa, eğriliğin derecesine, şekil bozukluğunun yapısal olup olmadığına, gövdenin dengesine, eşlik eden diğer patolojik durumlara bağlıdır.
02.01.2020
Skolyozun cerrahi tedavisinde en uygun yaş, omurganın uzamasının sonlandığı zamandır. Bunun, radyolojik kriterleri vardır. Ancak kabaca ergenliğe girdikten sonra şeklinde söylenebilir. Erken başlangıçlı idiyopatik skolyozlar, konjenital skolyozlar, nöromüsküler veya sendromik skolyozlarda deformitenin yapısı ve gelişimine göre çok daha erken yaşlarda cerrahi girişimler yapılabilir. Konuyla ilgili geniş bilgiyi site menüsündeki Omurganı Şekil Bozuklukları dosyasında bulacaksınız.
02.01.2020
MANUEL TAREPİ Kas iskelet sistemi problemlerinde uygulanacak konservatif tedavide en etkin yöntemlerden biri, manuel terapi teknikleridir. Konnektif doku ve derin friksiyon masajı, myofasial gevşetme, mobilizasyon, manipülasyon, traksiyon gibi uygulamalar ve onu destekleyen; kuru iğne, akupunktur, refleksoloji, klinik yoga yöntemleri ile etkili sonuçlar elde edilir.
02.01.2020
Yeni çalışma adresimi lütfen not ediniz.

İletişim bilgilerine "İletişim" sekmesinden ulaşabilirsiniz


Bu site bilgi amaçlı olarak hazrlanmıştır. Omurga Cerrahisi ve Ortopedi ve Travmatoloji ile ilgili sorunlarınızı paylaşmak, sorularınıza yanıt vermek ve bilgilendirmek için hizmetinizdedir. Hastalıklarla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurunuz.
 

  


"Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın." 

Gabriel Garcia Marquez

Yeni !!!

  

 Bir Hasta Öyküsü/Lomber Dar Kanal

67 yaşındaki SF, bel ağrısı, bacaklarda uyuşma ve güç kaybı yakınması ile geldi. Bel ağrısı uzun süreden bu yana varmış ancak son üç ayda bacaklarda uyuşma ve güç kaybı başlamış. Yatarken ve istiraha halindeyken yakınmaları azalırken, ayakta kaldığında veya biraz yol yürüdüğünde bel ağrısı, bacaklarda uyuşma ve güç kaybı oluyormuş. Bu nedenle yürüyemediğini ve oturup dinlenmek zorunda kaldığını ifade ediyor. Öz ve soy geçmişinde herhangi bir özellik yok.

SF'nin yapılan muayenesinde; her iki, tarafta ayak ve ayak bileği kaslarında beş üzerinden dört kuvvetinde azalma ve her iki ayakta hafif derecede duyu kaybı saptandı.

Ayakta çekilen omurganın röntgen grafisinde; bel omurgasında dejeneratif değişiklikler ve skolyoz görüldü. MR incelemesinde ise; bel bölgesindeki omurgada bir kaç seviyede bel fıtığı bulunduğu ve kanalın daraldığı belirlendi. Her iki bacağa giden sinirlerin köklerine ise bası vardı.

SF'ye lomber dar kanal tanısı konularak, ameliyat edildi. Fıtıklar alındı,kanaldaki darlıklar giderilerek, sinir kökleri üzerine olan basılar kaldırıldı.Titanyum vida-rod sistemi ile stabilizasyon yapıldı. SF'nin bacaklardaki uyuşma ve güç kaybı yakınmaları ameliyatta kısa bir süre sonra geçti. Ameliyatın ikinci günü ayağa kaldırılıp yürütüldü,beşinci gün taburcu edildi.

SF'nin ameliyatının üzerinden iki yıl geçti. Şu anda yüksek tansiyon dışında başka bir şikayeti yok.

SF, 67 yaşında, lomber dar kanal ve dejeneratif skolyoz. Ameliyat öncesi ve sonrası radyolojik görüntüleri.


 Ortopedi nedir ?

Latince Orthos: düzgün ve Paedia: çocuk kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiş bir sözcüktür. Orijinal haliyle "düzgün çocuk" anlamına gelir. Tarihte bu sözcüğü ilk kullanan, Fransız hekim Nicholas Andry'dir. Nicholas Andry 1741 yılında yayınladığı ve kemik hastalıkları ve yaralanmalarını anlattığı kitabına "Orthopaedia" adını vererek, bu bilim dalının isim babası olmuştur.  Temel olarak kas ve iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, tanı koyan ve tedavi eden cerrahi bir bilim dalıdır. Kapsamı oldukça geniş olan bu bilim dalı, çocuk ortopedisi, eklem hastalıkları, el cerrahisi, ortopedik onkoloji, spor yaralanmaları ve omurga cerrahisi gibi alt dallara sahiptir.

 

Omurga Cerrahisi

Omurganın doğmalık veya sonradan gelişen her türlü şekil bozukluğu, skolyoz ve kifoz, omurganın her türlü hastalığı, tümör ve enfeksiyonları, kırıkları, disk hastalıkları ile ilgilenir.

 

     

Çocuk Ortopedisi

Çocukların doğumsal veya sonradan oluşan şekil bozuklukları, gelişimsel kalça çıkığı, çarpık ayak (pes ekinovarus), düz tabanlık (pes planus) gibi sorunlar.

Eklem Hastalıkları

Eklemlerin yaralanma sonucunda , romatizmal, ya da yaşa bağlı olarak oluşan sorunlar. Artroplasti: Herhangi bir nedenle işlevini kaybetmiş eklem yüzlerinin protezler ile değiştirilmesi yöntemidir. Artroskopik cerrahi: Eklemleri açmadan, küçük deliklerden kamera ile girilerek, eklem sorunlarının giderilmesi yöntemidir.

El Cerrahisi

El ve el bileği başta olmak üzere, elin travmatik ve diğer sorunları ile ilgilenir. Son zamanlarda, dirsek ve omuz sorunları da kapsamı içine girmiştir.

 

Ortopedik Onkoloji

Kas ve iskelet sisteminin tümörleri ile ilgilenir. Medikal Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Patoloji ve Radyoloji bazı olgularda Hematoloji ile birlikte multidisipliner olarak çalışır.

 

Travmatoloji

Kas ve iskelet sisteminin her türlü yaralanması ile ilgilenir. Kemiklerdeki kırıklar, eklemlerdeki çıkıklar, kas, kiriş, bağlar ve eklemlerin yapısında yer alan yumuşak dokuların yaralanmalarının tanı ve tedavileri ortopedik cerrahide travmatolojinin konusudur.


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret724350
Hava Durumu
Saat
KONFERANSLARIMDAN

HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ VE SORUMLULUKLAR

(DOSYALARDA) 

GEZİ YAZISI

ÜÇ KIZ KARDEŞTEN ÖZÜR DİLEMEK

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyasında