Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ŞAVŞAT EVLERİ
 
GEZİ YAZISI

ŞAVŞAT EVLERİ

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyası içinde 

EL BİLEĞİ VE EL KIRIKLARI

EL BİLEĞİ VE EL KIRIKLARI

Prof. Dr. Necdet Altun

 
RADİUS ALT UÇ KIRIKLARI
 
Colles Kırığı
 
Bütün kırıkların yaklaşık %10’u radius alt ucundadır, bunların büyük bir çoğunluğu da colles kırığıdır. Kırık, radius distal metafizindedir. Distal parça, dorsale yer değiştirmiş ve açılanmıştır. İlk kez 1814 yılında Abraham Colles tarafından tanımlanmıştır. Çoğunlukla açık el üzerine düşme sonucunda dolaylı zorlama ile veya el bileğine gelen darbe ile dolaysız zorlama ile oluşabilir. 

Klinik ve tanı:
Distal parçanın dorsale yer değiştirmesi ile el bileğinde yandan bakıldığında “çatal sırtı deformite” oluşur. Bununla beraber el bileğinde, ağrı ve şişlik vardır. Deplasmanın fazla olduğu durumlarda, dolaşım sorunu ortaya çıkabilir veya median sinir lezyonu oluşabilir.  
Tedavi:
Tedavisi konservatiftir, kapalı olarak redükte edildikten sonra, ön kol pronasyonda, uzun kol alçı tespiti uygulanır. 3-4 hafta sonra kısa kol alçı tespitine geçilerek dirsek serbest bırakılır. Yaşlılarda ise eklem sertliğini önlemek için kısa kol alçı tespiti önerilir. Erişkinlerde kırık 6-8 haftada kaynar. 
Komplikasyonları:
  1. Median sinir yaralanması,
  2. Vasküler yaralanma,
  3. Ekstansör polisis longus tendon rüptürü,
  4. Sudeck atrofisi.
 
Smith (Ters colles) kırığı

Coles kırığında olduğu gibi kırık, radius distal metafizindedir, ancak deplasman ve açılanma, dorsale değil, volare doğrudur. El bileği fleksiyonda iken el bileği üzerine düşme sonucunda veya dolaysız travma ile oluşabilir.Distal parça volare doğru yer değiştirdiği için colles kırığındakinin tersi bir deformite ortaya çıkar.Tedavisi konservatiftir. Kapalı redüksiyondan sonra, uzun kol alçı tespiti yapılır. Tedavi süresi colles kırığında olduğu gibidir. 
Barton kırığı
Radius alt ucunun intraartiküler kırığıdır. 1838’de Barton tarafından tanımlanan kırık iki tiptir: 

a. Dorsal Barton kırığı: Radius alt uç eklem yüzünün dorsal kenar kırığıdır. Aynı zamanda dorsale doğru radyokarpal çıkık vardır.

b. Volar Barton Kırığı: Radius alt uç eklem yüzünün volar kenar kırığıdır.Volare doğru radyokarpal çıkık vardır.
Şoför kırığı
Radial stiloid çıkıntısının kırığıdır.
KARPAL KEMİK KIRIKLARI
Skafoid Kemik Kırığı
Açık el üzerine düşme sonucunda skafoid, radius ile karpal kemikler arasında sıkışarak kırılabilir. El bileğinde özellikle anatomik enfiye çukurunda, ağrı ve şişlik vardır. El bileği hareketleri ağrılıdır. Kırık genellikle ayrılmamış olduğu için çekilen grafilerde tanı konamayabilir. Ancak klinik bulguların varlığında kırık olduğu kabul edilmeli ve baş parmak interfalangeal ekleme kadar uzanan kısa kol alçı tespiti uygulanmalıdır. 15 gün sonra çekilen grafilerde kırık uçlarındaki rezorbsiyona bağlı olarak kırık belirginleşir. Bu durumda alçı tespiti 8 haftaya tamamlanır. Eğer kırık yoksa alçı sonlandırılır. Tanı konmasında güçlük varsa, bilgisayarlı tomografi ve sintigrafiden de yararlanılabilir.Komplikasyonları;
  1. Kaynamama,
  2. Avasküler nekroz,
  3. Dejeneratif artritdir. 
METAKARP KIRIKLARI
Bennett kırığı
Birinci metakarp kaidesinin intraartiküler kırığı ve çıkığıdır. Kapalı redüksiyonu zordur, başarılamazsa açredüksiyon yapılır.  Rolando kırığı: Birinci metakarp kaidesinin kırığıdır, kırık T veya Y şeklinde olabilir, çıkık yoktur. Boksör Kırığı: Beşinci metakarp distalinde dorsale açılanma gösteren kırıktır. Genellikle yumruk atma sonucunda oluşur. Kapalı redüksiyon yapılır. Eklem sertliklerinden kaçınmak için metakarp ve falanks kırıklarında üç haftadan fazla tespit yapılmamalıdır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret724350
Hava Durumu
Saat
KONFERANSLARIMDAN

HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ VE SORUMLULUKLAR

(DOSYALARDA) 

GEZİ YAZISI

ÜÇ KIZ KARDEŞTEN ÖZÜR DİLEMEK

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyasında