Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
ŞAVŞAT EVLERİ
 
GEZİ YAZISI

ŞAVŞAT EVLERİ

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyası içinde 

TALUS KIRIKLARI

SORU 

Merhaba Doktor Bey. Benim Almanya'da trafik kazası sonucu talus kemiğimde kırık oldu ve de sinirlerim koptu. Şu anda buradaki doktorlar talus kemigine kan gitmemesi dolayısıyla ayak bileğime dondurma işlemi yapmak istiyorlar. Bu durumda sakat kalmam söz konusu. Burada gitmediğim prof. dr. kalmadı fakat ben inaniyorum ki bunun tıpta mutlaka bir çaresi vardır. Saygılarımla tavsiyenizi bekliyorum.

YANIT 

Talus kemiği, insan vücudunun kanlanması sorunlu kemiklerinden birisidir. Kırıldığında, damarsal beslenmesi bozularak, avasküler nekroz dediğimiz kemik ölümü gerçekleşebilir. Bu durumda talus kemiğinin ayak bileğini oluşturan eklem yüzünde bozulma meydana gelir. Böyle bir durumda, erken dönemde kemiğin kanlanmasını artırmak için bazı cerrahi girişimler denenebilir. Ancak ileri evrede ayak bileği hareketlerinde ağrı varsa, yapılacak şey eklem hareketlerinin engellenmesidir. Bu da ancak dondurma girişim ile olur. Ayrıca sinirlerde kopma olması da sorunu biraz daha zor hale getirmiştir. Unutmayınız ki, kırığın kaderi olduğu anda çizilmiştir. Avasküler nekroz durumunda tıbbi olarak yapılacak şeyler maalesef kısıtlıdır. Geçmiş olsun.

Karşı Yanıt:

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim, ben de burada gitmediğim doktor veya profösör kalmadı hepsi ayrı fikirler söyledi ama sonuç sizin söyleminiz doğrultusunda gelişti.Ayağı dondurma işlemi teklif ettiler, yalnızca biraz daha olumlu olarak Frankfurt Unfalle Klinik,  kemiği delip kanlandırma işlemi yapalım sonucu bekleyelim dedi. Yani dondurma işlemini her zaman yaparız, kurtaralım demekten ileri gidemedi, ben de bu sonuçlar çerçevesinde Türkiye'deki doktorlarımızın başarılarını,  duyarak, okuyarak belki bir şans vardır diye düşünmüştüm. Çünkü burada Alman doktorların  kesilecek vb. gibi şeyleri kendi doktorlarımız kurtarabiliyor. Sayin Hocam, yardımcı olduğunuz ve zaman ayırdiğınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ben yakında Türkiye'ye gelip orada da görüşmek istiyorum. Saygılarımla.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret720377
Hava Durumu
Saat
KONFERANSLARIMDAN

HASTA-HEKİM İLİŞKİSİ VE SORUMLULUKLAR

(DOSYALARDA) 

GEZİ YAZISI

ÜÇ KIZ KARDEŞTEN ÖZÜR DİLEMEK

  

DOSYALAR'da OBJEKTİFİM dosyasında